Dnešní den v historii: před 19 lety čeští hokejisté vyhráli zlaté olympijské medaile v Naganu

Přidal  Jan Kadeřábek   do  , , , ,      22. 2. 2017 11:01     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dnešní den v historii: před 19 lety čeští hokejisté vyhráli zlaté olympijské medaile v Naganu  

Hokejový turnaj století. Takové označení získal lední hokej na XVIII. zimních olympijských hrách 1998 v Naganu. Bylo to poprvé v historii, kdy NHL přerušila probíhající sezonu a umožnila nejlepším hráčům světa účast pod pěti olympijskými kruhy.

Hlavními favority byly Kanada a Spojené státy americké, které si jako vítězové Světového poháru 1996 velmi věřily. Česká republika patřila mezi outsidery, byť měla ve svém středu Dominika Haška a Jaromíra Jágra.

Nagano dokázalo, že na tak krátkém turnaji rozhoduje momentální forma všech hráčů a soudržnost týmu. „Dominátor“ se v té době nacházel ve špičkové formě a hokejisté ze srdce Evropy vytvořili partu, která táhla za jeden provaz.


Sledujte NHLnews také na Facebooku a Twitteru.


Češi nejdříve porazili Finy 3:0, poté smetli Kazachstán 8:2 a nestačili na Rusy, kterým podlehli 1:2. Kvůli (anebo spíše díky) tomu je čekaly USA, jeden z nejtěžších možných soupeřů, kterých se tým kolem kapitána Vladimíra Růžičky nezalekl a vyřadil je poměrem 4:1.

V semifinále došlo na nervy drásající bitvu s Kanadou. Po základní části a desetiminutovém prodloužení svítil na ukazateli skóre stav 1:1, a proto musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Jediným úspěšným exekutorem se stal Robert Reichel. Tak se zrodila jedna z mnoha slavných hlášek „Jsi pašák, Albi!“.

Ve finále se Česká republika znovu střetla s Ruskem. O zisku zlatých medailí rozhodl v 49. minutě přesnou střelou od modré Petr Svoboda. Tak se 22. února 1998 „přepisovaly dějiny“.

Zlatý gól Petra Svobody

Autor  

Narozen v roce 1993. Absolvent bakalářského oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuju žurnalistiku, první ročník magisterského oboru. O hokej se zajímám od 8 let. Díky dlouholetému zájmu o NHL jsem se rozhodl napsat bakalářku na téma „Marketing NHL v letech 2005–2015“. Kanadsko-americká soutěž mě fascinuje především svou úžasnou historií. Aktivně se věnuji karate a běhu, rád čtu a jsem velkým fanouškem rockové hudby, především Guns N‘ Roses, Bruce Springsteena, Rolling Stones, U2, Kiss, Bon Jovi a dalších. Jsem autorem knihy Guns N' Roses: Příběh nejslavnějšího turné, která vyšla v září 2016. Publikace se zabývá nejúspěšnějším obdobím kapely, roky 1989 až 1994.