Třetí v počtu výher. Luongo předstihl Belfoura

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      27. 2. 2019 13:12     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Třetí v počtu výher. Luongo předstihl Belfoura  

Když ve včerejším duelu proti Arizoně střídal Roberto Luongo zraněného Jamese Reimera, bylo to poprvé, kdy vstupoval do zápasu jako třetí „nejvítěznější“ gólman historie, tedy alespoň co se výher v základní části týče.O den dříve byl totiž na ledě u toho, když Panthers udolali v prodloužení Colorado (4:3). Pro devětatřicetiletého brankáře to byla výhra číslo 485, čímž se na třetím místě historických tabulek osamostatnil před Edem Belfourem.

Fanshop týmu

K důležité výhře přispěl šestatřiceti úspěšnými zákroky. Pro Floridu to byla pátá výhra z posledních šesti zápasů (včera ale přišla porážka s Kojoty po nájezdech – 3:4). Na příčky zaručující postup svěřenci Boba Boughnera stále poměrně dost ztrácejí a s každým dalším zápasem, jak se přibližuje konec sezóny, jejich šance klesá.

Přitom právě touha zahrát si ještě jednou o Stanley Cup motivuje sympatického Lua k tomu, aby kariéru nezabalil. „Jsem hlavně šťastný, že jsme získali dva body,“ říkal v pondělí po vítězném zápase. „Je to pro nás důležitá výhra proti dobrému týmu, navíc z ledu soupeře,“ říkal s úlevou po utkání. Na nějaký historický posun v kronikách příliš nemyslel.

Dvojnásobný olympijský vítěz chytá v NHL už svou dvacátou sezónu, a stal se třetím gólmanem historie, který v této lize nastoupil do tisícovky duelů. Více jich má na kontě jen Martin Brodeur. Vyhrál jich 485 a jeho kariérní průměr inkasovaných branek činí 2,51, úspěšnost zákroků pak 91,9%.

V historickém pořadí výher jsou před Luongem už jen dvě legendy brankářského řemesla. Na čele je nedostižný Martin Brodeur (691), za ním pak následuje Patrick Roy (551). Na toho Luongo momentálně ztrácí 66 vítězných duelů.

K tomu, aby čtyřnásobného vítěze Stanley Cupu vyrovnal, by potřeboval zůstat zdravý a chytat v NHL ještě minimálně dvě sezóny. Vzhledem k jeho častým zdravotním problémům v posledních letech to není příliš pravděpodobné. Jeho smlouva s Panthers je nicméně uzavřena ještě na další tři roky.

Pokud mu bude držet zdraví a nadále ho požene láska k hokeji a touha vyhrát pohár, možné je všechno. Dostane ještě někdy příležitost bojovat o Stanley Cup? I kdyby se mu to nepovedlo, měla by jeho cesta po skončení kariéry vést do Síně slávy.

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.