Bez zdraví a rodiny nemáte nic, říká Dale Hawerchuk. Legenda Jets bojuje s rakovinou

Přidal  Roman Blaha   do  , , , ,      24. 10. 2019 13:11     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bez zdraví a rodiny nemáte nic, říká Dale Hawerchuk. Legenda Jets bojuje s rakovinou  

V roce 1987 byl důležitou součástí kanadského týmu hvězd, který v památné sérii proti Sovětskému svazu získal po výsledcích 5:6 (p), 6:5 (p) a 6:5 Kanadský pohár. V NHL byl dlouholetým kapitánem původních Winnipeg Jets, výraznou stopu zanechal také v Buffalu.Jednička draftu 1981 a držitel Calder Trophy z roku 1982 byl ve své době nejmladším hráčem historie, který pokořil v jedné sezóně stobodovou hranici. O tento rekord ho připravil až Sidney Crosby.

Po konci hráčské kariéry se dal na trénování. V juniorské lize slavil úspěchy, za mnohé mu pak vděčí třeba současná opora Jets – Mark Scheifele.

Fanshop týmu

Nyní má ale bývalý vynikající útočník Dale Hawerchuk zcela jiné starosti. Šestapadesátiletý člen Hokejové síně slávy, který v nejslavnější lize světa nasbíral 1 409 bodů, právě svádí svou nejtěžší bitvu s rakovinou žaludku.

Zhoubná choroba mu byla diagnostikována letos v srpnu. Jeden z nejméně doceněných hráčů své generace je podle svých slov optimistický. V září dostal od svého klubu Barrie Colts (OHL) ze zdravotních důvodů volno, klub tehdy ale neposkytl žádné bližší informace.

„Z nějakého důvodu mne bůh postavil před tuhle bitvu a já jsem na ni připraven. Chci žít dál, abych mohl vyprávět svůj příběh,“ uvedl Hawerchuk minulý víkend v rozhovoru pro TSN.

Vyrůstal v Oshawě a v mládí obdivoval Bobbyho Orra. Parádní juniorskou kariéru zakončil dvojnásobným ziskem Memorial Cupu. Jets z něj v roce 1981 udělali jedničku draftu a osmnáctiletý Hawerchuk se okamžitě stal nejpopulárnější tváří ve městě.

O rok později už držel v náručí Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezóny. V roce 2001 byl uveden do Hockey Hall of Fame.

Proslavil se také na již zmiňovaném Canada Cupu 1987. Ve třetím utkání strhující finálové série proti SSSR byl minutu a půl před koncem stav nerozhodný 5:5. Právě tehdy jej trenéři poslali na led společně s Gretzkym a Lemieuxem a Hawerchuk vyhrál klíčové vhazování v obranném pásmu, které předcházelo rozhodující trefě série, kterou zařídila dvojice Gretzky-Lemieux.

Letos v létě začal Hawerchuk pociťovat zdravotní problémy. Vyšetření na CT nic neodhalilo, později ale lékaři přece jen lokalizovali tumor v jeho žaludku. Nyní tak podstupuje chemoterapii. Jakmile se nádor zmenší, lékaři jej budou moci vyjmout.

„Chemo je opravdu drsná věc. Podstupuji terapii vždy jeden týden a úplně mě to odrovná. Další týden se z toho dávám dohromady, abych mohl podstoupit další,“ svěřil se sympatický kouč.

„Celkem to potrvá dva měsíce. Mám potíže s jídlem, často musím přijímat potravu hadičkou. Ale potřebuji do sebe dostat nějaké živiny,“ uvedl dále v rozhovoru a řekl, že se setkal s pacienty, kteří tuto nemoc prodělali a zvládli ji. „Žijí víceméně normální život, jen musí jíst šestkrát denně menší porce jídla,“ prozradil.

Podle jeho ženy Crystal to má bývalý hokejista v hlavě nastaveno tak, že nad nemocí vyhraje, nic jiného si prý nepřipouští. „Je to skvělý člověk. Vždycky byl soustředěný a odhodlaný dosáhnout svých cílů. Je mentálně velice silný. Je hrozné, co se mu stalo, protože v životě pomohl tolika lidem a zvláště dětem. Je to naprosto nesobecký člověk,“ popsala svého muže.

„Když nemáte zdraví a rodinu, nemáte nic,“ říká otec tří dětí. „Občas si to neuvědomujeme. Když vás potká takováto věc, díváte se na život z jiné perspektivy. Můj chirurg mi sdělil, že mě čeká těžká bitva, ale jsem ještě mladý a jinak zdravý,“ dodal.

„Stejně jako ve všem ostatním v životě, musíte se do toho zkrátka pořádně ponořit a udělat všechno pro to, abyste vyhráli. Je to podobné, jako když se snažíte dostat do NHL,“ řekl závěrem Dale Hawerchuk.

Přejme tedy bývalému kapitánovi Winnipegu, ať tuhle bitvu zvládne.

Autor  

Senior hockey writer at nhlnews.cz. Teacher, speaker, father of two. Vancouver 2010 volunteer. Best hockey ever: Canada Cup '87. Favourite players: Wayne Gretzky, Steve Yzerman.