První Panter pod stropem. Luongova jednička bude slavnostně vyřazena

Přidal  Roman Blaha   do  , , ,      12. 8. 2019 21:01     Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První Panter pod stropem. Luongova jednička bude slavnostně vyřazena  

Je to jen pár týdnů, co gólman Roberto Luongo oznámil konec své aktivní kariéry. Poprvé od sezóny 1998-99 jej tak v příštím ročníku neuvidíme na ledě. V organizaci Panthers nyní usoudili, že není na co čekat, a rozhodli se úspěšnou kariéru svého brankáře ocenit.Klubový prezident Matthew Caldwell dnes oznámil, že floridský tým během nadcházející sezóny slavnostně vyřadí Luongův dres s číslem jedna. Stane se tak 7. března, kdy Panteři na svém ledě přivítají Canadiens. Právě z Montrealu kanadský olympijský vítěz pochází. Oblíbený vtipálek se tak stane vůbec prvním hráčem v historii klubu, kterému se této pocty dostane.

Fanshop týmu

Luongo se měl o novinku dozvědět včera. Podle svých slov vůbec netušil, že se stane prvním Panterem s vyřazeným číslem. „Roberto je významnou postavou naší historie a ikonou tohoto sportu. Náš klub vždy reprezentoval důstojně, odhodlaně a na vysoké úrovni,“ prohlásil Vincent Viola, majitel klubu.  „Roberto je příkladem toho, co to znamená být Panterem. Jeho oddanost tomuto klubu, spoluhráčům, rodině a naší komunitě je bezkonkurenční. Nikdo si nezaslouží být prvním, jako právě on,“ dodal Vincent Viola.

Čtyřicetiletý Kanaďan strávil v NHL dlouhých dvacet let. Odchytal 1 044 zápasů, což ho řadí na druhé místo historických tabulek. V počtu výher je celkově třetí se 489 vyhranými zápasy, devátý je pak v počtu vychytaných nul (77).

„Je to pro mne ohromná pocta. Když jsem se to dozvěděl, netušil jsem, že budu první. O to je to ještě výjimečnější,“ řekl Luongo. „Tohle je teď můj domov. Budeme tu s rodinou žít, naše děti tu budou vyrůstat. Je hezké být oceněn v místě, které nazýváte svým domovem,“ dodal. Sympatický gólman je rád, že u té velké slávy budou jako soupeři právě hráči Montrealu. „Je to skutečně vzrušující. Spousta lidí z mého rodného města se bude dívat. Jako kluk jsem Canadiens sledoval. Bude to zábavný večer. Doufám, že přijde hodně lidí a všichni si to společně užijeme,“ věří „Bobby Lou“.

S Pantery spojil svou kariéru hned dvakrát. V červnu roku 2000 jej Panteři získali z New York Islanders. O šest let později jej vyměnili do Vancouveru, odkud se k nim v roce 2014 zase vrátil. Celkem tedy působil ve floridském klubu jedenáct sezón a vytvořil zde klubové rekordy v počtu odchytaných zápasů (572), výher (230), čistých kont (38), zákroků (16 068) a bodů mezi brankáři (13 asistencí). V ročníku 2005-06 odchytal těžko uvěřitelných 75 utkání a zaznamenal 35 výher. Oba zápisy jsou taktéž klubovými rekordy. Třikrát reprezentoval floridský tým na Utkání hvězd.

Autor  

Narozen v roce 1975, NHL sleduji od konce 80. let, redaktorem od roku 2008. Vystudovaný ekonom - obor marketing, ženatý, manželka Silvie, synové Mike a Dave. Dobrovolník na ZOH 2010 ve Vancouveru, florbalový kouč a speaker, učitel. Mám rád NHL jako celek, obdivuji kanadskou oddanost hokeji a úžasnou tradici této hry v zemi javorového listu, jsem velkým kanadským fanouškem. Rád sportuji, cestuji, čtu o NHL v angličtině, poslouchám U2 a trávím čas se svými syny. Oblíbení hráči: Yzerman, Gretzky, Orr, Sakic, Beliveau, LaFontaine, Linden, Modano, Francis, Gilmour, Hawerchuk, Mario, Roy, Brodeur, R. Bourque, Coffey, Selänne, Toews, Gaudreau, McDavid, St. Louis, Sean Burke, Jágr, Sedinové. Nejlepší hokej ever: Canada Cup 87.